Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

Καθάρισαν Μπάγερν και Ντιναμό

πηγή: balleto.gr

Βήμα πρόκρισης έκαναν Μπάγερν Μονάχου και Ντιναμό Ζάγκρεμπ που κέρδισαν Ζυρίχη (2-0) και Μάλμε (4-1), αντίστοιχα στους πρώτους αγώνες για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα γκολ για τους Βαυαρούς πέτυχαν οι Σβάινσταϊγκερ στο 8' και ο Ρομπέν στο 72' ενώ η Ζυρίχη καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 την επόμενη εβδομάδα στον επαναληπτικό στην Ελβετία. Στο Ζάγκρεμπ, η Ντιναμό άνοιξε μόλις στο 4' το σκορ με τον Σαμίρ, αλλά η Μάλμε ισοφάρισε 13 λεπτά αργότερα με τον Μεχμέτι. Το γκολ της σουηδικής ομάδας αγρίεψε τους Κροάτες που πέτυχαν άλλα τρία γκολ στην επανάληψε. Ο
Ρουκαβίνα στο 56' έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαμίρ με εύστοχο πέναλτι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το τελικό σκορ 4-1 διαμόρφωσε ο Μπετσιράι στο 83' και πλέον η Ντιναμό μόνο με «αυτοκτονία» δεν θα είναι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο
ΑΠΟΕΛ το πάλεψε στην Κρακοβία, αλλά ηττήθηκε με 1-0 από την τοπική Βίσλα, χάρη σε ένα γκολ του Μαλέτσι στο 71ο λεπτό. Βέβαια, οι Κύπριοι στον επαναληπτικό της Μεγαλόνησου μπορούν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Την ίδια ώρα, η ομάδα που απέκλεισε τον
Παναθηναϊκό, συνέχισε τις εκπλήξεις. Η Οντένσε επικράτησε με 1-0 της Βιγιαρεάλ, παίζοντας παθιασμένη άμυνα και σκοράροντας στο 84ο λεπτό με τον Αντρέασεν.

Τέλος, ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν
Μακάμπι Χάιφα και Γκεκ, καθώς οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους επικρατώντας μεν, αλλά με το «εύθραυστο» 2-1.

Τετάρτη 17/8

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
Βίσλα Κρακοβίας - ΑΠΟΕΛ 1-0 (71' Μαλέφσκι)
Μακάμπι Χάιφα - Γκενκ 2-1 (8' Αμάσα, 28' Ντβαλισβίλι - 61' Μπάρντα)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μάλμε 4-1 (4' & 60' πεν' Σαμίρ, 56' Ρουκαβίνα, 83' Μπετσιράι - 17' Μεχμέτι)

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Οντένσε - Βιγιαρεάλ 1-0 (84' Αντρέασεν)
Μπάγερν Μονάχου - Ζυρίχη 2-0 (8' Σβάινσταϊγκερ, 72' Ρομπέν)

Χθές 16/8

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ
Κοπεγχάγη - Βικτόρια Πλζεν 1-3 (69' Ότεσεν - 52' Κόλαρ, 59' Πίλαρ, 79' Φίλο)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Στουρμ Γκρατς 1-1 (59' Σίμιτς - 12' Γουέμπερ)

Τβέντε - Μπενφίκα 2-2 (6' Ντε Γιονγκ, 80' Ρουίζ - 21' Οσκαρ Καρντόσο, 35' Nολίτο)
Άρσεναλ - Ουντινέζε 1-0 (4' Γουόλκοτ)
Λιόν - Ρούμπιν Καζάν 3-1 (10' & 40' Γκομίς, 73' Μπρίαντ - 3' Ντιανουίν)